barko
22 اسفند 1401 - 14:24

تدوین طرح اطلس جغرافیایی امامزادگان کهگیلویه و بویراحمد/ طرح شمیم خدمت با هدف ایجاد اشتغال اجرا می‌شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه وبویراحمد گفت: طرح تدوین اطلس جغرافیایی ۲۲۳ امامزاده انجام شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، حجت‌الاسلام عباس نصیرالاسلامی در نشست خبری گفت: سازمان اوقاف کشور و اداره کل اوقاف و امور خیریه در زمینه‌های علمی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی و اجتماعی فعالیت دارد و شاید تنها دستگاهی باشد که در همه این حوزه‌ها در حال فعالیت است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد افزود: تلاش ما در اداره‌کل اوقاف و خیریه تقویت‌ حوزه‌های مختلف فعالیت این اداره‌کل فرهنگی است.

 وی در ادامه از ثبت ۱۴۰۰ موقوفه منفعتی و انتفاعی در استان خبر داد و گفت: ۵۹ مورد از این موقوفات منفعتی و سایر موارد انتفاعی است مانند موقوفه ریحانه گچساران که برای نگهداری دختران بی سرپرست وقف شده است، ضمن اینکه در آینده نه چندان آمار موقوفات منفعتی دو برابر خواهد شد.

وی از تلاش برای احیاء برخی موقوفات از جمله امامزاده خاتونین دشت سقاوه و معین التجاره بوشهری خبر داد و گفت: در صورتی که ۱۰ درصد موقوفات منفعتی استان احیاء شود کمک بزرگی به استان خواهد کرد.

نصیرالاسلامی از شروع ساخت پروژه خلیج فارس در پیگیری به تهران و مشهد و رایزنی با بنیاد توسعه موقوفات کشور خبر داد و گفت: قرار داد برای ادامه ساخت پروژه موقوفه‌ای خلیج فارس در ۸ هزار و ۵۰۹ متر مربع برای ایجاد اشتغال و کمک به نیت واقف خیراندیش منعقد شد و پس از ماه مبارک رمضان کار پروژه احداث خواهد شد.

نصیرالاسلامی در ادامه گزارش‌دهی در خصوص اقدامات صورت گرفته در اوقاف استان گفت: برای اولین بار اطلس جغرافیایی امامزادگان انجام و از ۲۲۵ امامزاده و بقعه متبرکه، اطلس جغرافیایی ۲۲۳ امامزاده به پایان رسید، همچنین از بین کل رقبات اطلس جغرافیایی ۱۶۵ رقبه به پایان رسید.

نصیرالاسلامی در ادامه در خصوص اقدامات عمرانی اوقاف گفت: عملیات ساخت و ساز در اکثر بقاع متبرکه از جمله حسینیه امامزاده سید محمد سی‌سخت، سید محمود قلعه رئیسی و سایر امامزادگان آغاز شده است.

این مسئول با بیان اینکه در حوزه اداری دو اداره اوقاف و امور خیریه بویراحمد و دهدشت از خانه به دوشی و استیجاری خارج شدند، افزود: در حوزه ساخت زائر سرا در جایگاه خوبی قرار نداریم که اقداماتی در این زمینه در حال انجام است.

وی ادامه داد: در حوزه اجتماعی، اوقاف طرح بزرگ قرار دوازدهم را با نام و یاد امام عصر(عج) انجام می‌دهد که در دوازدهم هر ماه با همکاری هیئات امنا امامزادگان طرح مومناه کمک به فقرا را انجام می‌دهیم که این طرح در امامزاده عبدالله(ع) و امامزاده مختار(ع) بویراحمد، امامزاده جعفر گچساران و امامزاده محمود قلعه رئیسی انجام شده است.

اجرای طرح آرامش بهاری در ۳۰ بقعه متبرکه 

وی با اشاره به در پیش بودن نوروز باستانی گفت: طرح آرامش بهاری و برپایی خیمه معرفت در آستانه نوروز از ۲۵ اسفند تا سوم اردیبهشت که پایان ماه مبارک رمضان است در۳۰ امامزاده و بقعه متبرکه شاخص استان برگزار می‌شود و برنامه‌های مختلفی از جمله کرسی‌های تلاوت قرآن، برنامه مداحی و خواندن ادعیه و زیارات و مسابقات فرهنگی را خواهیم داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: اسکان موقت مسافران و زائران نوروزی در دستور کار اوقاف است و در امامزادگانی که سوئیت و زائرسرا دارند اسکان موقت بهتر انجام خواهد شد و همکاران اوقاف در شیفت‌های صبح و عصر خدمت‌رسانی خواهند کرد.

نصیرالاسلامی در بخش پایانی با اشاره به اینکه طرح ضیافت الهی تا پایان ماه مبارک رمضان برگزار می شود از حضور قاریان برجسته قرآنی در محافل انس با قرآن در این ماه مبارک خبر داد.

مدیرکل اوقاف با اشاره به اجرای طرح شمیم خدمت با هدف اشتغال‌زائی در قالب کارگاه‌های کوچک مانند خیاطی و گلدوزی در امامزادگان استان خبر داد.

 مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد در پایان خاطرنشان کرد: اوقاف و امور خیریه کهگیلویه وبویراحمد در ۲۲ بهمن برنامه‌های مختلفی اجرا کرد و در نیمه شعبان جشن ازدواج زوج‌های جوان در بقاع متبرکه را برگزار کرد.

نصیرالاسلامی بیان کرد: سه میلیارد تومان از محل اعتبارات سازمان اوقاف و امور خیریه برای توسعه امامزاده شاه غالب(ع) اختصاص داده شد.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1090609